Vzory a ich história , 2. časť

posted in: Módne tipy 0

4. Foulard

Vzor, ktorý je momentálne najväčším hitom. Označujeme ho ako foulard, aj keď normálne toto označenie patrí druhu tkania látky z hodvábu, rayonu alebo bavlny. Pri mužských kravatách však toto slovo označuje skôr vzor, ktorý je veľmi symetrický a definovaný matematicky presným usporiadaním v perfektných radoch.

Foulard vzor

 

Obzvlášť populárnym je pri moderných kravatách a šáloch. Vzor, ktorý neunikol pozornosti ani RDB Royal a chystáme extra ľahké bavlnené letné kravaty v tomto elegantnom symetrickom prevedení.

Ako teda nosiť tento špecifický a veľmi zriedka správne pomenovaný vzor? Odpoveď nebude taká priamočiara, keďže sa jedná o vzor, ktorý je z časti veľmi elegantný, no zároveň moderný. Jedná sa o vzor, ktorý je možné nosiť prakticky na každý spôsob. V elegantnom dvojradovom saku, formálnom obleku, či si ním môžete vyzdobiť Váš obľúbený blazer. Je pravda, že foulard vzor vynikne najlepšie v jednoduchom obleku bez vzoru, keďže sa jedná o vcelku výrazný prvok. Na záver doladiť vreckovkou s kontrastným okrajom alebo jemnou bodkou a ste pripravení lámať krky.

Jednoduchý kockovaný vzor doplnený kravatou vo vzore Foulard

 

Pokiaľ ide o samotnú košeľu, foulard môžete doladiť s každým vzorom. Kockovanou, pásikavou alebo jednoduchou košeľou bez vzoru; fantázii sa medze nekladú. Nezabudnite však, že kravata má byť vyzdvihnutá a nemala by pôsobiť chaoticky v zhluku vzorov a silných farieb. Odporúčame preto jemné odtiene farby, v ktorej je ladená aj samotná kravata a rovnako jemné, nie príliš výrazné vzory.

Foulard v pásikavej košeli

5. Paisley

Vzor, ktorý sa datuje až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pôvodom z Babylonskej ríše, do dnešného dňa jeden z najpoužívanejších vzorov na svete. V roku 1800 sa paisley šály vo veľkom importovali z Indie do Európy,

Paisley vzor na našej hodvábnej vreckovke

 

vyrábané z kašmíru a hodvábu a to v enormných množstvách. Veľká Británia začala masovú výrobu kvôli obrovskej popularite a to v škótskom meste Paisley. Nakoľko vyrábali šály v skutočne veľkých množstvách, vzor si privlastnil meno paisley podľa mesta svojho pôvodu. V 19. storočí sa z paisley šálov stal doplnok, ktorý jednoducho musel vlastniť každý. Od roku 1960 boli paisley kravaty veľmi populárnym doplnkom, ktorý klesal a stúpal v obľúbenosti s maximom v rokoch 1990-1999 a 2011-2012 až po súčasnosť.

HANNIBAL: Paisley so štýlom

 

Paisley je vzor pre sofistikovaných gentlemanov, a preto má isté pravidlá. Moderný štýl oblekov, mokasíny bez ponožiek, slim fit kravaty, slim fit nohavice, slim fit jednorožce sa k nemu jednoducho nehodia. Je to vzor, ktorý je o elegancii a ktorý sa hodí hlavne k regular fit a vintage oblekom z pleteného vlneného vlákna. Pre pánov, ktorí sa vo svete elegancie pohybujú, určite odporúčame pozrieť si seriál Hannibal z produkcie NBC. Dokonalé ručne šité obleky vyrábané v Toronte, doplnené hodvábnymi paisley kravatami a to všetko zladené tými najlepšími stylistami v brandži.

Kombinácia hnedej a modrej. Zvyšok je len hra vzorov.

 

Nakoľko sa jedná o vzor, ktorý spája to najlepšie z old school a moderného krajčírstva, odporúčame paisley kravaty nosiť vo vzorovaných, pásikavých a kockovaných oblekoch. Najvhodnejšie je neutekať farbami ďaleko od seba, ale jemne ich dopĺňať a držať sa niekoľkých zásad.

 Možnosť A) Používať odtiene jednej farby v celom outfite a teda vytvoriť farebnú škálu pozostávajúcu napríklad z hnedej alebo modrej. Dominantná farba kravaty rozhodne teda aj o farbe košeli ako aj vreckovky. Napríklad  k modrej paisley kravate doladíme tmavo modrú košeľu a k tomu napríklad modro červenú paisley alebo bodkovanú vreckovku.

 

Nebojte sa držať len niekoľkých základných farieb.

 

 Možnosť B) Použijeme kontrastnú farbu. K modrej paisley kravate doladíme bledú, napríklad bielu košeľu, ktorá ju vyzdvihne a doladíme ju červenou vreckovkou s bielym kontrastným okrajom.

 

Rovnako sa môžete pohrať so vzormi a kontrastnými farbami.

 

Paisley je o jedinečnosti, o štýle. Takéto kravaty sú veľmi vhodné na formálne udalosti pre starších pánov, ale aj mladších elegánov, ktorí sa neboja pôsobiť dominantne.

6. Floral

Ďalší komplikovaný vzor, ktorý môžeme nepriamo zaradiť pod paisley. Jedná sa totiž o vzor, ktorý toho zdieľa s paisley skutočne mnoho. Kvetinové vzory si našli v kravatách svoj domov v rovnakom čase, keď paisley zažíval svoj boom. Často ich vidíme spolu zapracované do jedného súvislého vzoru, preto je vhodné ho nosiť v rovnako elegantnom štýle ako aj paisley. Floral je veľmi vhodný do vzorovaných trojdielnych oblekov
Osobne by som tvrdil, že až na výnimky tento vzor nie je vhodný na športovo elegantné nosenie. Skúsený elegán ale samozrejme určite dokáže skombinovať aj na prvý pohľad nekombinovateľné.

Elegantný trojdielny oblek s jemnou floral kravatou zaručene funguje.