Ako kombinovať farby?

posted in: Módne tipy 0

Pozrime sa spoločne na jednu z najčastejších otázok, ktorú nám zákazníci kladú. Hodí sa to k sebe? 

Samozrejme, že táto otázka pozostáva z viacerých prvkov, nie len farieb, ale farba je práve ten najdôležitejší element, ktorý ľudia pri voľbe outfitu a doplnkov zvažujú. A nie len vtedy, farby rozhodujú pri vašom domove, autách, práci. 

Tento článok Vám pomôže lepšie pochopiť jednotlivé farby, ich skupiny. Ktoré farby sa k sebe hodia a prečo. Pozrieme sa na farebnú škálu a jej využitie v móde.

How To Match Clothes - The Color Wheel

Ktoré farby sa k sebe hodia?

Na to, aby sme dostali odpoveď na túto otázku sa musíme najprv pozrieť na farby samotné. Tie sa totiž delia na niekoľko dôležitých skupín.

 

Sir Isaac Newton v roku 1665 vytvoril takzvané koleso farieb (color wheel), ktoré znázorňuje vzťahy medzi jednotlivými farbami. Koleso sa delí na niekoľko skupín, ktoré spolu úzko súvisia. Používanie tohto princípu na vyhľadávanie farieb, ktoré sa k sebe hodia sa dá ale použiť na všetko, nie len na módu samotnú.

Primárne farby – Červená, Žltá, Modrá. Toto sú základné farby, ktoré sa nedajú dosiahnuť mixovaním žiadnych iných farieb alebo odtieňov. Všetky ďalšie farby sa odvádzajú z týchto troch.

Vo svojej základnej forme sa jedná o žiarivé a svetlé farby, ktoré okamžite upútajú ľudský zrak.

Tieto žiarivé farby teda použijete v prípade, že chcete upútať a najskôr len v malých elementoch. Bavíme sa o primárnych farbách, takže skutočne žiarivá modrá vreckovka do saka alebo červený askot.

Sekundárne farby – Sekundárne farby sú farby, ktoré dostaneme kombináciou primárnych farieb. Teda červená + modrá = fialová, modrá + žltá = zelená.

Každá sekundárna farba je na kolese priamo oproti primárnej. Ľudské oko tento kontrast rozoznáva a zároveň je nám veľmi príjemný na pohľad.

Na základe tohto je väčšina outfitov tvorená z primárnej farby, z jej svetlejšieho alebo tmavšieho odtieňu, a zo sekundárnej farby pre vytvorenie kontrastu.

Terciárne farby – jedná sa o kombinácie primánych a sekundárnych farieb. Presná definíca by bola kombinácia primárnej farby v plnej saturácii a ďalšej primárnej farby v polovičnej saturácii. Touto kombináciou dosiahneme nové odtiene ako napríklad tyrkysová, limetková a podobne. Väčšina terciárnych farieb má svoje vlastné mená. Nejedená sa len o odtiene primárnych a sekundárnych farieb. Odporúčam pristupovať k terciárnym farbám ako ku samostatným elementom a jednotkám. Pre tyrkysovú neplatia rovnaké pravidlá ako pre navy modrú.

Ďalšou skupinou farieb sú teplé a studené farby.

 

Odtiene farieb ako červená, oranžová, žltá, hnedá a podobne sa nazývajú teplé farby. Tieto farby opticky zmenšujú, preto sú preferované ak chcete vyzerať štíhlejšie.

 

Studené farby ako napríklad modrá, fialová, zelená sú upokojujúce a príjemné na pohľad.

How To Match Clothes - Warm And Cool Colors

Na záver máme ešte skupinu farieb, ktoré nazývame neutrálne.

Tieto jednoduché farby sú, ako sme už spomenuli, neutrálne. Klasická čierna, biela, sivá, krémová a podobne.

Väčšina farieb na našom oblečení je v istom smere derivátom primárnych farieb. Tieto farby sú buď kombinované s čiernou, teda stmavnú alebo sú kombinované s bielou a jedná sa o svetlejší odtieň.

Akýkoľvek outfit je spojený kombináciou odtieňa farieb a neutrálnymi farbami. Hnedá sa považuje za neutrálne farbu prevažne iba v móde a funguje skvelé s kombináciou oranžových a červeno-oranžových odtieňov.  

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4.png

 


Akým princípom môžeme mixovať farby v outfite?

V prípade, že sa chcete obliekať štýlovo a dobre, toto je niečo, čo jednoducho musíte ovládať. V prvom momente sa musíte opýtať, čo farbami chcete dosiahnuť. Harmóniu alebo chaos?

Na základe toho môžete použiť niektorú z nasledujúcich metód, aby ste našli farby, ktoré spolu ladia najlepšie.

Ak budete strieľať naslepo alebo kombinovať farby, ktoré spolu nesedia, môže sa stáť, že na Vás budú ukazovať prstom a to nie kvôli Vášmu vycibrenému zmyslu pre módu. Všetko sa dá naučiť a rovnako sa môžete naučiť aj to, ako najlepšie zladiť Váš outfit.

1. Komplementárne farby.

Jedná sa o farby, ktoré sú navzájom presne oproti sebe na kolese farieb. Vytvárajú teda krásny kontrast. Kontrast funguje obzvlášť skvele v pánskej móde, kde obleky, vreckovky a kravaty fungujú ako samostatný element, ktorý by sa mal dopĺňať a polahodiť oku.

Kontrast je druh obliekania, ktorý sa často používa práve v televízii, kde by sa farby blízko seba na kolese javili príliš nudné a vyblednuté na našich obrazovkách.

V pánskej móde, obzvlášť pri oblekoch je komplementárna farba skvelý kontrastný element. Najvhodnejší spôsob ako oživiť outfit je napríklad pridanie kontrastnej vreckovky do saka.

Príklad použitia kontrastných farieb v našej televízii.

2. Triáda

Tri farby, ktoré sú od seba v rovnakej vzdialenosti na kolese farieb.

Pri oblečení je vhodné myslieť v triáde pokiaľ má outfit množstvo osobitných elementov. Trojdielny oblek, kravata, vreckovka, ponožky, hodinky, opasok, šál a podobne.

Obliekanie sa v triáde je skôr pre pánov, ktorí sa vo farbách už skutočne pohybujú, nakoľko je to trochu náročnejšie.

Pokiaľ si nie ste úplne istý, vyberte si dve farby a doplňte ich neutrálnou farbou. Čierne alebo hnedé doplnky nikdy nevyjdú z módy.

3. Analógové Farby

Farby, ktoré sú veľmi blízko na farbenej škále dokážu vytvoriť zaujímavý a konzistentný vzhľad. Väčšina formálnych eventov funguje hlavne na analógovej schéme čo sa týka farieb. Svadby, plesy a podobne.

Nemusíte fungovať len v dvoch farebných prevedeniach. Analóg sa dá použiť pokojne aj pre 3 rôzne odtiene.  


Kde začať?

Prešli ste cez celý článok a rozmýšľate nad aktívnym využitím? Veda o farbách je niečo, čo sú ľudia schopní roky študovať a dostať v tom titul. Nestresujte sa však všetkými nepodstatnými informáciami. Tento článok mal za úlohu pomôcť pochopiť základne princípy kombinovania farieb.

Máte 3 techniky, ktoré môžete čodenne používať. Nezabudnite však, že aj tmavšie verzie primárnych farieb pri outfite fungujú stále na rovnakom princípe ako samotná primárna farba. Je rozdiel obliecť si horčicový kabát alebo žiarivo žltý, no kombinácia týchto farieb funguje na tom istom princípe.

Keď vezmete svoj outfit, vždy sa pozrite na svoju primárnu, dominantnú farbu a zhodnoťte ktorým z troch spôsobov sa vyberiete, aby ste zvyšok outfitu doladili. Modrý oblek? Skúsme ho doladiť neutrálnou sivou vestičkou a komplementárnou oranžovou kravatou alebo vreckovkou do saka. Výsledok môže byť veľmi zaujímavý.