Faux Pas v pánskej móde

posted in: Módne tipy 0

 

Aj keď je pánska móda relatívne o slobode vyjadrenia sa, sú isté veci, ktoré sú jednoducho považované za veľké, alebo aj malé NO NO! Rozdelíme si ich teda do niekoľkých bodov a spoločne sa pozrieme aj na to, čoho by sa mal pán, ktorý sa chystá nahodiť, či už na svadbu, ples, stužkovú alebo na bežný meeting, vyvarovať.

  1. Predviazaný motýlik alebo kravata.

Presnejšie povedané motýlik alebo kravata, ktoré sa len jednoducho upevnia o golier sponkou alebo akýkoľvek druh motýlika, ktorý bol vyrobený ako predviazaný.
Pokiaľ nie ste povolaním časník alebo sbs, kde si to zamestnávateľ vyžaduje a za nosenie takýchto monštruóznych kreácii Vás dokonca platí, tak sa tomu oblúkom vyhnite. Predviazané doplnky už od nepamäti berú noblesu a eleganciu z celého outfitu. Sú synonymom lacných čínskych setov a tvrdých polyesterových doplnokv, ktoré patria na dedinské jarmoky, nie do serióznej spoločnosti.

Predviazany motylik je zlom vo svete módy

 

Prečo?

V prvom rade, aspoň pri motýlikoch, platí, že predviazanky sú prehnane symetrické, perfektné. Chýba im štýl, ktorý ručne viazaný motýlik docieli svojou asymetriou a hodváb zas svojimi krehkými záhybmi. Nič nie je perfektné a keď sa to tak javí, pôsobí to umelo. Len sa nad tým zamyslite. Každý hovorí, že domáce koláče sú najlepšie, domáca zelenina je najchutnejšia.  Aj keď zelenina v obchode je vždy perfektných proporcii a kúpený koláč vyzerá vždy ako z obrázku.

Zároveň je to o tom, že každý pán, každý jeden gentleman by mal byť schopný zaviazať si svoj motýlik alebo kravatu. Predviazaná kravata okrem neznalosti bontónu vsugeruje aj istú neschopnosť a ignoranciu voči tomu, ako by sa mal pán obliekať.

Skutočný motýlik vyrobený z hodvábu

 

V skratke – predviazané motýliky a kravaty nepatria na krk, pokiaľ nie ste domáci miláčik, keďže nevyzerajú dobre. Sú umelo symetrické, prevažne z polyesteru, lacné a porušujú dress code.

 

  1. Sety totožného vzoru

modny faux pass

Staré dobré sety. Kravata a vreckovka, kravata a vestička alebo nedajbože trio zloby – kravata, vestička a vreckovka v rovnakom vzore. Ak niečo v tomto štýle vlastníte, nič sa nedeje. Do momentu, pokiaľ to na seba skutočne nedáte. Hlavne nie všetko naraz. Ak ste to však spravili – gratulujeme, je z Vás čínska plastová figurína. Absolútny vrchol nevkusu a skvelá reklama na Aliexpress. V prvom rade musíme pochopiť, že pánska móda je o hre farieb a vzorov. Je to o harmonickej súhre jemných a výraznejších elementov. Všetko má svoje miesto. Niektorí páni majú radi množstvo rozdielnych farieb, iní zase volia konzervatívnejšie outfity a chcú sa obliecť v čo najmenšom rozpätí vzorov a farebných kombinácií.

Rozdeľme si outfit teda na niekoľko častí.

A) OBLEK –  Oblek môže pozostávať z troch dielov. Sako, vesta a nohavice. Zásadne platí, že každý z troch dielov môže byť rozdielnej farby, no trochu harmónie outfitu nikdy neuškodí. Je vhodné mať SAKO A VESTU rovnakej farby a vzoru alebo SAKO A NOHAVICE rovnakej farby a  vzoru.  Odlišná vestička od zvyšku obleku je veľmi populárna možnosť, keďže to pôsobí  štýlovo a elegantne. Odlišná farba nohavíc je možnosť vhodná pre pánov, ktorí vedia, čo robia, keďže sa takáto kombinácia skladá oveľa ťažšie.

B) DOPLNKY – Kravata, motýlik, vreckovka, šál a podobne. V žiadnom prípade sa nesmú doplnky zhodovať totožným materiálom. Podľa zvoleného obleku a kombinácie vzorov teda zvolíte vhodnú kravatu a ku kravate doladíte vreckovku, ktorá ju jednoducho vyzdvihne. Kravata a vreckovka by mala byť rozdielnej farby a vzoru, tak, aby spoločne prepojili celý outfit.

Ružovo Modrá Hodvábna Pásikavá Pánska Kravata
Správna kombinácia farieb a vzorov.

Kombinovať teda aj kravatu, aj vreckovku a dokonca aj vestu je teda pre krajčírov alebo pánov, ktorí sa vo svete módy pohybujú, veľmi bolestivé na pohľad. Niečo, ako keď si na auto obujete veľké chrómované disky a dozadu si nacapíte ešte väčšie krídlo.

  1. Veľký alebo malý oblek

Toto je, napriek všetkému, to najhoršie, čo môžete urobiť. Oblek, ktorý máte po prsty na rukách, nohavice, po ktorých si stúpate. Golier Vám odstáva a celkovo vyzeráte ako strýko Fester. Nič sa nedeje! Preto sú tu obleky na mieru! Každý krajčír Vám dokáže skrátiť rukávy, posunúť gombík, prípadne dokonca zmenšiť samotný oblek a to až o dve čísla. No niekedy je vhodné rovno objednať si oblek priamo na mieru a uistiť sa, že Vám proste sadne ako uliaty.

Podľa nasledujúceho obrázku sa môžete pozrieť ako správne by mal oblek pánom sedieť. Verte mi, rozdiel je skutočne badať a je absolútne jedno aká je Vaša veková alebo váhová kategória.

  1. Zapnuté všetky gombíky na saku alebo na kabáte

Máme na výber z niekoľkých štandardných možností.  Blazer na jedno gombíkové zapínanie, sako s dvoma gombíkmi, sako s troma gombíkmi a dvojradové sako alebo kabát. Na presnejšie pravidlá sa pozrieme na nasledujúcom obrázku.

Nech je to ako chce, spodný gombík nechávame vždy rozopnutý. Od pánov sa vyžaduje, aby sedeli s rozopnutým sakom.
Pri trojdielnom obleku je v poriadku byť rozopnutý aj v stoji!