Vzory a ich história , 1. časť

posted in: Módne tipy 0

Nakoľko ponúkame obrovské množstvo vzorov, rozhodli sme sa podrobne opísať momentálne najrozšírenejšie vzory vo svete pánskej módy, ich rozsiahle využitie a potencionálne kombinácie. Rovnako tak spomenieme aj ich históriu a pôvod.

 

Začnime teda jedným z najpopulárnejších moderných vzorov súčasnosti.

  1. Polka dot – bodkovaný

Vzor, ktorý je relatívne mladý. Rozmohol sa začiatkom 20. storočia v Amerike a začal naberať na popularite potom, ako Disney uviedol Minnie Mouse v bodkovaných šatách s bodkovaným motýlikom.  V priebehu niekoľkých desaťročí sa vyšvihol na jeden z najbežnejších vzorov používaných po celom svete v pánskej aj dámskej móde.

Bodkovaná kravata navrhnutá zakladateľom RDB Royal

 

Bodkovaný vzor je do dnešného dňa jeden z najrozšírenejších vzorov, či už sa jedná o kravaty, vreckovky do saka, šály alebo motýliky. Jeho prednosťou je jednoduchá kombinácia a preto je vhodný aj pre pánov, ktorí by pánsku módu práve nezaradili do svojho portfólia koníčkov.

Popravde, nie je ľahké pokaziť to s jednoduchou bodkovanou kravatou, no rozhodne by to nebola výzva. Áno, dá sa to. Bodky sú pomerne jemný vzor, a preto k nemu treba pristupovať s citom. Neodporúčame bodkované kravaty kombinovať s výrazne vzorovanými košeľami, ktoré hýria farbami a líniami. Bodkovaná kravata dokáže vyniknúť priam nádherne v jednofarebnej čistej košeli. Alebo ju môžete podčiarknuť elegantným nevýrazným vzorom.

Bodkovaný vzor je rovnako elegantný ako je športový, preto nepatrí len do obleku. Nebojte sa obliecť si kravatu k rifliam a jednoduchému sačku, s jednoduchou vreckovkou zloženou v ležérnom puff folde. Tento vzor je perfektne versatilný, a preto by ho mal každý gentleman vlastniť v niekoľkých farebných prevedeniach.  Pokiaľ si nepotrpíte na kvalitné materiály a kravaty, určite nebude problém zohnať si bodkovanú kravatu z polyesteru kdekoľvek vo Vašom okolí.

Fialová bodkovaná hodvábna kravata PURE LUXURY COLLECTION od RDB Royal
Luxusná bodkovaná pánska kravata PURE LUXURY COLLECTION

 

  1. Pásikavý (Striped)

História nebola vždy práve prívetivá k tomuto jednoduchému vzoru. V 14. storočí bol pásikavý vzor zatracovaný. Nosenie tohto vzoru bolo popudlivé do takej miery, že v roku 1310 bol obuvník odsúdený na smrť za nosenie pásikavého oblečenia. Populárne bolo najmä v kruhoch odpadkov spoločnosti, prostitútok, klaunov alebo ľudí s výrazným fyzickým postihnutím.  Pozeralo sa naň ako na niečo diabolské a zvrhlé. Preskočme teda trochu do budúcnosti, presne do 19. storočia, kedy sa všetko obrátilo a pásikavý vzor sa prvý krát stal skutočne módnym hitom. Začalo to vtedajšou skutočnou celebritou – kráľovnou Viktóriou, ktorá obliekla svojho štvorročného syna Alberta do námorníckeho oblečenia, keď sa išli spoločne plaviť kráľovskou jachtou. Od tohto momentu sa pásikavý vzor stal populárnym, bol zobrazovaný na maľbách, používal sa najprv pri plavkách a neskôr prenikol do každého odvetvia pánskej a dámskej módy.

Väzni vo svojom tradičnom pásikavom oblečení

 

Pásikavý vzor je veľmi obľúbený vzor u pánov, ktorí sa denne obliekajú formálne. Môžete ho pozorovať na mítingoch našej vlády alebo na firemnej porade. Pravda je, že ho páni často nenosia príliš lichotivo. Nosia ho, pretože udalosť si zrovna vyžaduje kravatu a konečný výsledok ich nezaujíma tak, ako by mal. Pásikavý vzor vyžaduje pomoc od akéhokoľvek iného vzoru v outfite, aby trochu vynikol.

Možnosť A – pásikavú kravatu môžete oživiť pásikavou košeľou. Zaručená kombinácia, ktorá jednoducho funguje. Nezabúdajte pritom ale na súhru jednotlivých farieb.

Pasikavá Bielo Modrá Kravata
Luxusná Hodvábna Kravata, Pásikavá Bielo Modrá

 

Možnosť B – kravatu môžete doladiť vzorovaným oblekom. Pásikavý alebo kockovaný oblek je skvelý spôsob ako skombinovať krásnu elegantnú pásikavú kravatu.

Hnedá kravata, béžovo krémová pásikavá
Pánska old school béžovo hnedá kravata.

 

Možnosť C – dolaďte vzor elegantnou hodvábnou vreckovkou. Či už sa rozhodnete pre paisley alebo bodkovanú vreckovku do saka, to necháme na Vás.

Modro ružová pásikavá hodvábna kravata PURE LUXURY COLLECTION od RDB Royal
Luxusná pásikavá kravata RDB Royal ružovo modrej farby.

 

Pásikavý vzor je rovnako vhodný aj k rifliam alebo chinos, za predpokladu, že dodržiavate vyššie uvedené zásady. Nebojte sa však experimentovať.  Pokiaľ niečo fakt nefunguje, zrkadlo poskytne skvelú nápovedu.

 

  1. Kockovaný (Plaid)

Historicky veľmi populárny vzor, ktorý pochádza zo Škótska, kde je známy ako tartan. Môžete ho pozorovať napríklad na škótskych tradičných kiltoch. V 18. storočí, presnejšie v 1714 boli symbolom povstania Jamesa Edwarda Francisa Stuarta proti anglickej monarchii, jeho vojenské regimenty s hrdosťou nosili tento vzor počas celého povstania. Keď však škótska armáda utrpela porážku pri meste Culloden, Britské impérium úplne zakázalo akúkoľvek obmenu farebného kockovaného tartanu po dobu takmer jedného storočia. V posledných rokoch kockovaný vzor však zažil taký rozmach, že by bolo skutočne zložité rozhliadnuť sa navôkol seba a nezbadať aspoň jedného človeka, ktorý by nenosil niečo v kocke.

Tradičný škótsky tartan

 

Je to ďalší z našich obľúbených vzorov. Elegantný, no rovnako aj športovo-elegantný vzor pre pánov, ktorí sa vedia obliekať. Vzor je veľmi vhodný aj pre starších pánov, ktorí sa radi obliekajú decentne a nechcú upútavať prehnane veľa pozornosti, no aj pre ľudí, ktorí majú kravaty ako súčasť pracovného odevu. Jedná sa o časom overený štandard.

Kockované kravaty si priam pýtajú kombináciu s ďalšími vzormi vo Vašom outfite.  Dá sa nosiť aj ako plnohodnotná alternatíva k pásikavým kravatám,  no odporúčame k nemu pristupovať s malými odlišnosťami.

A) Skúste kockovanú kravatu podčiarknuť košeľou rovnakej farby.

Kockovaná červená kravata a červeno modrá vreckovka.

 

B) Nebojte sa použiť viacero vzorov v jednom outfite. Skombinujte pásiky, kocky a pokojne aj bodky. Kockované kravaty však úplne žiaria v pásikavej košeli.

 

C) Zvážte elegantné trojdielne vzorované obleky pre skutočne elegantné kombinácie.  Vestička dokáže zmeniť celý dojem z Vášho outfitu.

Kockovaná Navy Modrá Kravata
Hodvábna Luxusná Kravata. Kockovaná Navy Modrá.

 

Kockovaný vzor je v niektorých prípadoch vhodný určite aj na športovo-elegantné nosenie. Záleží však od samotného vzoru a jeho prevedenia.